A hétvégén a Vegetáriánus Fesztiválon volt egy pici asztalom, amit megpakoltam különböző nyers finomságokkal, és a vendégek megkóstolhatták. Többek között ilyen lenmag-kenyeret is vittem magammal, nagyon érdekes volt a visszajelzés, a csodálkozás. 1 cm-es kenyér szeletkék, formára teljesen olyan, mint egy sütött kenyér. Nem ropogós, mint a napkeksz, hanem puha, mint egy friss kenyér. Nem győztem magyarázni, hogy:
“Nem, ez nincs megsütve!”
“Ez nem kenyér, amiben van lenmag is, hanem ebben CSAK lenmag van”
“Nem, liszt az egyáltalán nincs benne”
“És élesztő sem…”
“Mitől marad egyben? Hát az aszalástól!”
Rengeteg kérdés jött ezzel kapcsolatban, és persze mindenkit a recept érdekelt.
A “Kifőztük magazin” augusztusi különszámában jelent meg ez a kenyér recept, aki még nem töltötte le, annak ajánlom sok szeretettel! A magazin ingyenes.
A kenyér a paleolit diétába is beilleszthető, nagyon egyszerű elkészíteni, és meglepően finom. Nem feltétlen kell hozzá aszalógép, a sütő is megteszi 🙂 és nincs szükség 8-10 óra szárításra, elég 1-2 óra!
A kereskedelmi forgalomban többféle lenmag kapható, a fotókon arany lenmagból készült kenyér látható. A barna lenmag ugyanolyan finom, csak a kenyér színe lesz más.
A lenmagban rengeteg az omega3 zsírsav, a lenmagból készült kenyér rendszeres fogyasztása csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, sőt, a már beteg embereknél javítja az állapotot.
Ezt az alapreceptet különböző ízesítőkkel lehet kiegészíteni, pl. hagymával, aszalt paradicsommal, bazsalikommal.
Az ízesítés nélküli kenyér kiváló alapja lehet a napi szendvicsünknek, mert így bármilyen fűszerezésű feltéttel fogyaszthatjuk. Ha pedig fűszeresebbre készítjük, akkor egy natúr salátával lesz finom!
Hozzávalók
40 dkg őrölt lenmag (barna, vagy sárga)
10 dkg brazil dió (más néven paradió) *
1 alma
1 teáskanál só
1 evőkanál hidegen sajtolt olaj (ez elhagyható)
kevés víz
2 evőkanál utifűmaghéj
*a brazil diónak kiemelkedően magas a szelén tartalma (a szelén egy igen erős antioxidáns), napi adagja 2-3 szem, de ha ezt a kenyeret rendszeresen fogyasztod, akkor a szervezeted folyamatosan ellátod a szükséges szelén mennyiséggel. A brazil dióban minden esszenciális aminosav megtalálható, így ez a kenyér remek fehérjeforrás is. Cinktartalma is jelentős, a cink segíti az anyagcserét, javítja az emésztést.
Veknit formázunk, az utifűmaghéj segít, hogy ne ragadjon |
A lenmagot megőröljük, félretesszük. A diót, az almát, a sót és az olajat aprítógépbe tesszük, és morzsásra aprítjuk. 1-1 evőkanál vizet tehetünk hozzá, hogy ne legyen darabos, hanem egy lágy masszát kapjunk. Kiborítjuk egy tálba, és hozzákeverjük az őrölt lenmagot. Kézzel gyúrjuk, mint egy rendes tésztát. Veknit formázunk belőle, az oldalát körben meghintjük utifűmaghéjjal, hogy ne ragadjon a deszkához. 1-2 cm-es darabokra vágjuk, majd aszalógépben 1-2 órát szárítjuk 45 Celsius fokon. (vagy melegben kitehetjük a napra, vagy légkeveréses sütőben, nyitott ajtónál szárítjuk)
Szeletek a tálcán |
Az utifűmaghéj fehér lisztként veszi körül a kenyeret, ne ijedj meg, az nem penész!
Nem lesz száraz, egy teljesen kenyér-szerű lenmagos szeletet kapunk, amit hűtőszekrényben 1 hétig eltarthatunk. Minél szárazabbra aszaljuk, annál tovább eláll.
Ezt a kenyeret bárki könnyen elkészítheti, de lehet rendelni tőlem is!
Hívj telefonon, vagy írj: gitta@wisoft.hu